Jesteś tutaj: Home // Kontynent Wschodni (Orientyka/Ostia) // Aspazja Bakojas – nowa Konstancja Nassau surmeńskiej polityki?

Aspazja Bakojas – nowa Konstancja Nassau surmeńskiej polityki?

Surmeńska polityka jest pełna niespodzianek. Jednym z nich jest fakt, że nurt liberalny, prawie nigdy w Surmenii nie kwitnący, dziś przeżywa swój renesans. To zasługa Aspazji Bakojas, założycielki partii politycznejj o nazwie Akcja. Bakojas to kobieta-niespodzianka, z krwi i kości liberalna. Z charakterem Konstancji Nassau.

bakojas

Aspazja Bakojas – liderka partii Akcja

Nowe ugrupowanie pragnie ograniczyć zakres kompetencji królewskich oraz promować ideę decentralizacji administracji oraz demokracji bezpośredniej. Co prawda liderka partii nie znalazła dotąd sojuszników wśród lokatorów Pałacu Deńskiego i Pałacu Jacyńskiego, jednak jej styl uprawiania polityki – czyli mocne uderzenie w przeciwnika, ale z klasą i do tego w sposób merytoryczny – sprawił, że Archont Sergjos Dimitrosigos porównał ją do zmarłej niedawno Konstancją Nassau.

Z kolei polityczny kameleon Kostas Mikis stwierdził, że Aspazja Bakojas „sieje agresje, jak Celestyna Sinalenno”. Na to Aspazja odpowiedziała mu tak:

Bardzo mnie to cieszy, że jestem porównywana przez mych przeciwników do Celestyny Sinalenno, która ostatni raz za żywota miała imię i nazwisko Konstancja Anna Nassau. Szczerze zaszczyt to dla mnie, że widzą we mnie kogoś tak zagrażającego waszym interesom, jak to czyniła Konstancja Nassau. Zapewne nie jestem nią, ale mam zamiar tak, jak czyniła to ona działać dla państwa. Chciałam za życia ze śp. Konstancją współpracować, niestety jej nagła śmierć nie utorowała mego marzenia. Powiem wprost, obserwując i czytając często wątki z forum, stwierdzam że brak dziś Jej, bo to była nie tylko niezwykła kobieta, ale najlepsza z polityków i najlepsza z obywateli. Nie umniejszając innym, ale fakt jest taki, że Konstancja w dobrobycie i cierpieniu dzieliła smutki i radości ze społeczeństwem surmeńskim.

Wedle ostatnich sondaży nowe ugrupowanie cieszy się obecnie siedemnastoprocentowym poparciem, co czyni z niej trzecią siłę na surmeńskiej scenie politycznej. Czynnikiem, który może zadecydować o przyszłym zwycięstwie, jest postawa jej liderki. W mojej ocenie Aspazja Bakojas jest osobą tak ambitną i dążącą za wszelką cenę do realizacji swoich celów, jak swego czasu wspomniana tu Konstancja Nassau. Z księżną niderlandzką i wieloletnią polityk surmeńską łączy ją wspólny wróg polityczny, którym jest Sergjos Dimitrosigos. Co prawda, zmarła polityk była socjaldemokratką, a przewodnicząca Akcji jest liberałem, ale obydwie łączyłoby dziś jedno – wrogość wobec socjalizmu, który proponuje Partia Socjaldemokratyczna i sam Dimitrosigos.

popiesie_konstancja_nassau

Popiersie zmarłej Konstancji Albertosigi Nassau, odsłonięte przez surmeńskie władze w mieście Anixi

Być może w niektórych sprawach zgodziłyby się, ale już sam fakt, że wielu obserwatorów surmeńskiej sceny politycznej zaczęło porównywać obie damy, daje Bakojas szerokie pole manewru. Jeżeli rządy socjaldemokratyczne okazałyby się klapą, a Akcja dogadałaby się z Sojuszem Ludowym Veniamina Israelinesa w sprawie budowy koalicji, jest wysoce prawdopodobne, że szala zwycięstwa przechyli sę na stronę akcjonistów. Warto również zauważyć, że każdy z pozostałych liderów partii politycznych zasiadał w rządzie Avrampoulosa, który chciał z Surmenii uczynić monopartię. Dzisiaj raz po raz obserwujemy, jak partyjni przywódcy wzajemnie obwiniają się o współpracę z Avrampoulosem – kto angażował się mocniej, a kto mniej. Prawda jest taka, że każdy ma coś za pazurami, lecz dziś dąży do wymazania tego ciemnego rozdziału i ukazania się z lepszej strony. Tymczasem jedynym liderem partyjnym, który nie uwikłał się dotąd w w polityczne machlojki, nawet te najdrobniejsze, jest Aspazja Bakojas. Gorliwa orędowniczka społeczeństwa obywatelskiego.

Wraz z odejściem Konstancji Nassau, powstał wakat na stanowisku Nomarchy Jacyńskiego. O to stanowisko ubiegała się Aspazja Bakojas, która swoją wizję polityki chciała realizować poczynając od najniższego szczebla. Decyzją Archonta nowym Nomarchą został znacznie mniej aktywny na forum i zarazem mniej znany Theodoros Florosigos, dotychczasowy Tesmoteta Kultury.Warto dodać, że Partia Socjaldemokratyczna rządzi obecnie w trzech nomosach surmeńskich, zaś partyjny koalicjant socjaldemokratów pod względem parcia na urzędy przywodzi na myśl polski PSL. Natomiast Rezerwat Hokuty, a także Autonomos Surmy i Skawlandii zarządzane są przez książąt z rodu apo Zep. Istotne jest jednak coś innego. Akurat gdy Aspazja złożyła podanie, w trybie ekspresowym szef rządu nominował swojego partyjnego kolegę.

W oburzeniu Bakojas wydała potępiające oświadczenie:

Co ciekawe nominował zamiast mnie człowieka, który nie wykazał się jakąkolwiek inicjatywą większą, aniżeli udział w rządzącej PSD i parę razy, jako obywatel. Nie chcę umniejszać Dostojnego Florosigosa, a także jego wiedzy i kompetencji, ale też mało znany jest ten człowiek społeczeństwu, lecz nie oto chodzi, że mnie urażono. Natomiast urażono relację między rozumowaniem czym jest dla nas Surmenia. Nasza ojczyzna to wspólnota ludzi, którzy muszą się realizować i działać, działać, działać. Pragnęłam z czystym kontem od zera kształtować swe działania na szczeblu lokalnym, a ponadto mając mniej obowiązków w życiu realnym postanowiłam, że skieruję swoją energię na pracę w Jacynii. Jak Dostojny Tesmoteta Kultury pogodzi obowiązki szefa resortu kultury, a także nomarchy i ucznia szkoły oficerskiej to nie wiem, ale wiem jedno, że Surmenia staje się bastionem jednopartyjnym i przeciw temu występować będę.

Młodej polityk należy życzyć szczęścia i sukcesów. Czy okaże się nową Konstancją Nassau w surmeńskiej polityce? Dowiemy się pewnie niebawem!

O Autorze
Nikos Anastosigos –  surmeński korespondent Kuriera, analityk sceny politycznej.

1 Odpowiedź do " Aspazja Bakojas – nowa Konstancja Nassau surmeńskiej polityki? "

  1. Wydaje mi się, że żeby być fair wobec swoich czytelników, Dostojny Autor powinien dodać, że jest członkiem partii Dostojnej Bakojas.Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.