Jesteś tutaj: Home // Debata Kuriera, Idee i polemiki // Przemyśleć mikronacje: debata redakcyjna

Przemyśleć mikronacje: debata redakcyjna

Jak wygląda obecny układ sił na globalnej szachownicy? Czy w ogóle można mówić o jakiejkolwiek hiearchii w dobie tak nikłego zaangażowania państw w stosunkach międzynarodowych? Jak wygląda bieżąca aktywność dyplomatyczna polskich mikronacji? Jaka ocenić jej jakość? Czy obserwowane tu i ówdzie procesy integracyjne mają jakikolwiek sens? Czy obecność coraz większej liczby multipaństwowców i kosmopolitów to plaga współczesnego mikroświata czy może remedium na wszechobecną nudę pięcioosobowych „państw”? Jak w dobie kryzysu demograficznego ocenić fenomen wzrastającej liczby nowych mikronacji? Jak zapatrywać się na kwestię miękkiego izolacjonizmu największych aktorów – Księstwa Sarmacji i Federacji Al Rajn?

I wreszcie: czy znajdujemy się w epoce schyłku czy może w fazie przejścjowej, poprzedzającej nadejście nowej, ledwie teraz przeczuwanej jakości?

Z tymi zagadnieniami zmierzą się w najbliższych dniach uczestnicy redakcyjnej debaty „Kuriera”. „Przemyśleć mikronacje” to zaproszenie do wielowątkowej dyskusji na temat obecnego kształtu polskiego mikroświata. W pierwszej kolejności pod lupę weźmiemy politykę międzynarodową.

Uczestnicy debaty to doświadczeni mikronauci, autorzy reprezentujących różne punkty widzenia, rekrutujący się z różnych środowisk, państw i generacji. W najbliższym czasie na łamach „Kuriera” głos zabiorą m.in. Daniel von Witt, Andrzej Swarzewski, Markos Viktorjosigos, Einar I Bjørn, Siergiusz Asketil. Pojawią się również inni. Łamy „Kuriera” otwarte są jednak dla każdego, kto chciałby w tej debacie zabrać głos.

Zaczynamy od pytania o sens i zakres zaangażowania.

(JdB)

rethink_micronationsCopyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.