Jesteś tutaj: Home // Kontynent Wschodni (Orientyka/Ostia), Nowe mikronacje // „Zbudować potężną Garapenię”. Pocztówka z republikańskiej Orientyki

„Zbudować potężną Garapenię”. Pocztówka z republikańskiej Orientyki

Zwycięzcą wyborów prezydenckich w Republice Garapenii – pierwszych po zniesieniu monarchii – został Wojciech Szlachta. W zakończonym w nocy z wtorku na środę głosowaniu lider Narodowego Ruchu Republikańskiego otrzymał cztery głosy, o jeden więcej niż jego główny rywal do urzędu – król senior Kazimierz Garapeński. Trzeci z kandydatów, Paweł Plata, nie uzyskał zaufania żadnego z wyborców. Nowy prezydent zapowiada realizację ambitnego programu politycznego, którego celem jest budowa „potężnej Garapenii”.

Wojciech Szlachta, narodowiec i zdeklarowany republikanin, sympatyk idei Trzeciej Drogi, należy do najmłodszego pokolenia obywateli Garapenii. Przybył do państwa w ostatnim tygodniu października i z marszu rozpoczął walkę o zmianę ustroju. „Zaletą republiki jest to, że praktycznie wszystkie obecne mikropaństwa to monarchie (…), więc republika mogłaby być czynnikiem nas wyróżniającym i potencjalnie przyciągającym nowych obywateli” – przekonywał. Konsekwentna agitacja przyniosła efekt już na początku grudnia, gdy koncyliacyjnie usposobiony i cokolwiek wycofany król Kazimierz zarządził referendum powszechne. Monarchiści przegrali jednym głosem. Triumf w wyborach prezydenckich stanowi logiczne dopełnienie błyskawicznej kariery politycznej Szlachty, który pozostaje niekwestionowanym liderem społeczności garapeńskiej.

Nowy prezydent zapowiada budowę „nowych fundamentów kraju opartego na republikańskim i narodowym charakterze”. Planowane reformy dotknąć mają każdego wymiaru życia publicznego, ze szczególnym akcentem na gospodarkę i wojskowość. Na gruncie polityki zagranicznej Szlachta deklaruje stanowczą wolę obrony interesów narodowych. „Nie ulegać naciskom zagrażających Naszemu krajowi wrogich sił” – podkreśla nowy prezydent. „We wszelkich negocjacjach będę twardo obstawać przy stanowisku korzystnym dla Garapenii, nie godząc się na zgniłe kompromisy, szkodliwe dla Naszego kraju”.

Garapenia to w tej chwili jeden z jaśniejszych punktów na mapie Orientyki. Kontynent może pochwalić się już czwartym – po Trizondalu, Slawonii i Surmenii – państwem o ustroju republikańskim. Piątym, jeśli uwzględnić nieco amorficzne Pustkowia Winków. To zatem nie ustrój stanowić będzie główny wyróżnik młodego państwa, lecz solidna infrastruktura i kapitał kulturowy siedmioosobowej społeczności. Schludne forum, estetyczna strona główna – rzadkość wśród najmłodszych mikronacji –  oraz powoli zwyżkujący poziom debaty publicznej, to podstawowe atuty najmłodszej republiki polskiego mikroświata.

(E II)

1 Odpowiedź do " „Zbudować potężną Garapenię”. Pocztówka z republikańskiej Orientyki "

  1. Daniel von Witt pisze:

    Przy okazji kolejnej aktualizacji mapy tego kontynentu ujawnione zostanie kolejne państwo o tym ustroju: Republika Przedruska.Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.