Jesteś tutaj: Home // Zachód // Elderland wraca do gry

Elderland wraca do gry

[ELDER] Elderland przechodzi do długo oczekiwanej kontrofensywy. Po blisko miesiącu milczenia Daniel von Witt – już jako władca suwerennego  państwa  – przedstawił oficjalne stanowisko Królestwa w sprawie sukcesji władzy i lipcowej secesji Monderii – prowincji, w której położone jest stołeczne miasto Hanssia. Lektura królewskiego oświadczenia nie pozostawia pola do interpretacji: żadnej taryfy ulgowej dla secesjonistów. „Królestwo Elderlandu nie zrezygnuje z przysługujących mu praw i będzie walczyć wszelkimi dostępnymi sobie środkami o zachowanie integralności terytorialnej, pociągając do odpowiedzialności buntowników” – czytamy w najnowszej proklamacji.  

Pierwszym publicznym ruchem nowego monarchy okazało się odebranie lenna Janowi Dagobardowi von Thorn-Maikowskiemu. Na mocy zwięzłej proklamacji Monderia powróciła do domeny królewskiej, gdzie oczekiwać będzie na nowego gospodarza. Nie zabrakło również gestu symbolicznego. Thornowie – Jan i Hewret – pozbawieni zostali elderlandzkich odznaczeń państwowych.

Monderia to położona na Orientyce prowincja Królestwa Elderlandu. To zarazem historycznie rdzeń całego kontynentu –  powstała w 2006 roku. W przeszłości stanowiła kość niezgody na linii Elder-Wiedeń. Władze Monarchii Austro-Węgierskiej przez długi czas traktowały Monderię jako „terytorium zamorskie” Elderlandu, odmawiając Królestwu statusu państwa Orientyki. W ciągu trzech ostatnich lat kilkakrotnie zmieniał się gospodarz prowincji, formalnie pozostający w związku lennym z Koroną Elderlandu. W styczniu 2016 roku na monderyjskim tronie zasiadł Kosma Medyceusz, by po kilku miesiącach jałowej prokrastynacji ustąpić miejsca Janowi Dagobardowi von Thorn-Maikowskiemu. Wskutek zaniechania aktywności Maikowski został we wrześniu 2017 roku odwołany przez JKM Karolinę Aleksandrę, ale na tron książęcy powrócił już dwa miesiące później. Królewska proklamacja nie różniła się od podobnych aktów wydawanych w przeszłości: obligowała lennika do stałej aktywności i przewidywała możliwość kasacji lenna w przypadku ustania aktywności przez księcia oraz „z innych przyczyn uznanych za dostatecznie ważne”.

25 lipca Monderia, dotąd formalnie zamieszkana jedynie przez Thornów, ogłosiła niepodległość. Uczyniła to klawiaturą Hewreta von Thorna, działającego w zastępstwie nieobecnego Jana Dagobarda. Pretekstem okazało się zamieszanie wywołane abdykacją JKM Alfreda i zerwaniem unii personalnej Dreamlandu z Elderlandem. Po dwóch tygodniach akt secesji uznany został przez innego przedstawiciela Domu Thornów – JXM Roberta Fryderyka, księcia Sarmacji. Witt liczy, że sprawę uda się załatwi na drodze dyplomatycznej, bez sięgania po ciężką amunicję.

Nowy król powtórzył deklarowaną wcześniej gotowość do abdykacji po przywróceniu infrastruktury informatycznej i zabezpieczeniu kluczowych interesów Królestwa w jego bezpośrednim otoczeniu. W porządkowaniu spraw wewnętrznych nowego króla wspierać będzie Simon McMelkor, rdzenny Elderlandczyk i nestor mikronacyjnych zachowawców. McMelkor zgodził się ponownie objąć urząd Lorda Strażnika Koronnego. Król Elderlandu będzie mógł zapewne liczyć również na swoich dotychczasowych współpracowników: Tomasza von Habsburga i Wilhelma von Wolffa. Przed Elderlandczykami pracowita jesień.

(E2)Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.