Jesteś tutaj: Home // Sarmacja // Sarmacja wycofuje uznanie Monderii

Sarmacja wycofuje uznanie Monderii

[GRODZISK] Korona Sarmacka oficjalnie wycofała uznanie państwowości secesjonistycznemu Księstwu Monderii. JXM Robert Fryderyk nieoczekiwanie dla wszystkich stron sporu zrewidował własną decyzję z 5 sierpnia. „Pomyliłem się i moja deklaracja wsparcia była zbyt szybka” – oświadczył. W zwięzłym komentarzu opublikowanym na sarmackim forum dyskusyjnym wyjaśnił, że przyczyną zmiany stanowiska było fiasko przedsięwzięcia animowanego przez najmłodszych przedstawicieli Domu von Thorn: Jana Dagobarda i Hewreta, odpowiednio wnuka i prawnuka sarmackiego księcia. „Niekiedy, niezależnie od więzów krwi, trzeba umieć się przyznać do błędu” – podkreślił Książę.

Na dłuższy komentarz przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz wypada stwierdzić rzecz oczywistą. Szachiści uciekają się czasem do manewru polegającego na dokonaniu pozornie niekorzystnej materialnie wymiany figury w celu uzyskania lepszej pozycji: poświęcenie hetmana należy do najbardziej efektownych ruchów otwierających nowe możliwości na szachownicy. JXM Robert Fryderyk poświęcił wczoraj swojego hetmana, ale zyskał coś innego. Zaskakujący gest sarmackiej Korony w ogromnym stopniu niweluje napięcie między Księstwem a Elderlandem, daje zielone światło zamrożonym inicjatywom (mapa) oraz przygotowuje grunt pod coraz bardziej prawdopodobne ocieplenie relacji z Królestwem Dreamlandu.

W dyskusji na sarmackim forum wziął udział Daniel von Witt – a wcześniej JKW Karolina Aleksandra – ale trudno byłoby tu mówić o sukcesie dyplomacji elderlandzkiej: zmiana stanowisko Grodziska, zdecydowanie nie wymuszone dynamiką i kierunkiem debaty, wydaje się raczej efektem dość rzadkiej w polityce międzynarodowej i zaskakującej w obecnym kontekście refleksji natury etycznej. Nie zabrakło tu również argumentu pragmatycznego. „O ile w przypadku Elderlandu mamy JKM Daniela von Witta, który znany jest z uporu i dążenia do założonych celów” – przekonuje JXM Robert Fryderyk –  „tak w przypadku Monderii jej formalny władca niestety (mimo poparcia secesji) na działania obecnego Regenta i kraju się wypiął”.

(E2)Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.