Jesteś tutaj: Home // Kontynent Wschodni (Orientyka/Ostia) // Piotr Kościński w surmeńskim parlamencie

Piotr Kościński w surmeńskim parlamencie

Znamy już wyniki przyspieszonych wyborów do surmeńskiej Eklezji. W świetle oficjalnego komunikatu Centralnej Komisji Wyborczej w trzyosobowym gronie parlamentarzystów znalazł się Piotr diuk Kościński, szerszej publiczności mikronacyjnej znany jako Sekretarz Generalny OPM. Mandaty eklezjastów wywalczyli również Nikolaos Zorbas i Sylvana Koppa, w wolnym czasie sprawująca pieczę nad piłkarską kadrą narodową Surmenii. Poza burtą znaleźli się dotychczasowi parlamentarzyści. Oznacza to zupełnie nowe rozdanie na krajowej scenie politycznej. W wyborach wzięło udział 10 z 11 obywateli Demokracji Surmeńskiej.

 Kadencja wyłonionej w lutym Eklezji została skrócona wskutek stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Aleksandrosa apo Vu, który miesiąc po wywalczeniu mandatu zrezygnował ze wszystkich pełnionych funkcji i zrzekł się obywatelstwa, nie wyjawiając powodów swojej niespodziewanej decyzji.  W trakcie raptem kilkutygodniowej kadencji surmeńskim parlamentarzystom udało się wyrazić zgodę na ratyfikację traktatu uznaniowego ze Zjednoczonym Królestwem Brytanii i Wielkich Dominiów oraz nowelizować ustawę o obywatelstwie.

Same wybory poprzedzone zostały standardowym sondażem, w którym obywatele Demokracji mogli zasygnalizować poparcie dla którejś z lokalnych sił politycznych. W sondażu triumfowała Nowa Prawica, która w ostatnich dwóch miesiącach dominowała na surmeńskiej scenie partyjnej. W jaskrawym kontraście do rezultatów opublikowanego 1 kwietnia sondażu pozostają oficjalne wyniki samych wyborów. Wystarczyło bowiem 48 godzin, by surmeńscy wyborcy zmienili własne preferencje i oddali głosy na sondażowych pariasów. Punkt dla socjologów polityki, którzy przestrzegają przez pokładaniem przesadnych nadziei w sondażach przedwyborczych. Dwa punkty dla tych badaczy, którzy w ogóle przestrzegają przed organizowaniem podobnych sondaży w przededniu wyborów, obawiając się ich deformującej siły. Wreszcie – trzy punkty dla lewicowego Archonta, który w ten sposób zredukował szanse kandydatów prawicy, puszczając w ruch wahadło społecznego kaprysu. Przesadną złośliwością byłoby jednak twierdzić, że była to świadoma intencja głowy państwa. Wartość prognostyczna sondażu osłabiona została faktem odmiennej dystrybucji puli głosów – podczas wyborców każdy z obywateli dysponował trzema głosami. Sondaż takiej możliwości nie dawał. O ile przy dziesięciu aktywnych obywatelach i sześciu kandydatach stosunkowo łatwo jest przewidzieć końcowy rezultat  forumowej ankiety – zwłaszcza jeśli posłużymy się kluczem partyjnym – przy pomnożeniu liczby dostępnych głosów (z możliwością oddania głosu pustego) o wyniku wyborów decydują najrozmaitsze względy, z których postawa kandydatów niezależnych wydaje się czynnikiem kluczowym.

Piotr Kościński

Mimo wszystko w nowej kadencji Eklezji nie zabraknie reprezentantów prawej sceny strony politycznej, która stanowi zresztą najbardziej wygodny kierunek ideowej afiliacji. W warunkach mikroświata nakreślenie wiarygodnego programu lewicowego stanowi poważne wyzwanie intelektualne. Formalnie niezrzeszony Nikolaos Zorbas to były członek Nowej Prawicy, z którą rozstał się raptem dwa tygodnie temu.  Poglądy innego posła niezrzeszonego,  Piotra diuka Kościńskiego, również słabo rymują się z ideologią mikronacyjnej lewicy (kulturowej – innej chyba nie ma). Po prawdzie słabo rymują się one z czymkolwiek wyrazistym – Diuk cieszy się zasłużoną reputacją człowieka środka, od lat wcielając w życie pewną znaną mądrość Arystotelesa. W warunkach mikronacji ów arystotelizm przyjął  postać nomen omen doktryny Kościńskiego, którą jej autor i główny propagator wykłada w sposób następujący:

„W v-świecie konieczna jest równowaga pomiędzy silną władzą i demokracją. Bez silnej władzy mikronacja się rozpadnie, ale zbyt silna władza spowoduje, ze będzie nudno i odejdą ludzie. Bez demokracji będzie nudno, bo polityka, wybory, są ważnym elementem v-państwa, ale nadmiar demokracji jest groźny” (por. demokratyczny monarchizm).

 Demos i rozcieńczona autokracja. Żywioł i cenzura. Intryga i dyscyplina. W wersji pop: zblazowany lud i dyrektor cyrku. Czytelnikom, którzy dojdą do wniosku, że najdoskonalszym wcieleniem tak wyłożonego stanowiska w ujęciu historycznym były atmosfera igrzysk gladiatorów doby późnego Cesarstwa Rzymskiego, zwracamy uwagę na fakt, że mowa jest tu o bodaj najbardziej rozpowszechnionym dziś modelu ustrojowym polskiego mikroświata – monarchii parlamentarnej. Zdroworozsądkową receptę diuka Kościńskiego należałoby jednak uzupełnić o konieczność uwzględnienia aspektów demograficznego i metrykalnego: zapotrzebowanie na nahajkę może wzrosnąć lub zmaleć w zależności od liczby i wieku obywateli, a niezależnie od ich zapatrywań politycznych.

Symbiotycznie zrośnięty z Gmachem Narodów OPM, wyważony i zdystansowany Piotr diuk Kościński nie należy do aktywnych uczestników surmeńskiej sceny politycznej. W warunkach niemal symetrycznego podziału na zwolenników prawicy i lewicy, dość zgodnych jednak w sympatiach dla ustroju monarchicznego, byłby to idealny kandydat do fotela Pierwszego Tesmotety (szefa rządu), gdyby nie fakt, że na taki manewr nie zezwalają postanowienia układu stowarzyszającego między Surmenią a Hasselandem, w którym Kościński pełni funkcję Generalnego Gubernatora.  Na tę niedogodność zwraca uwagę Timoteos Stefanosigos na łamach „Fony”.

 Wyniki wyborów do Eklezji XXI kadencji

Uprawnionych do głosowania – 11 (100%)
Ważnych kart do głosowania – 10 (90,9%)
Pula głosów w ważnych kartach – 30 (100%)
Oddanych ważnych głosów – 25 (83,3%)
Oddanych głosów pustych – 5 (16,7%)

1. Nikolaos Zorbas, niezrzeszony – 7 (23,3%)
2. Milos Pangalos, KW Nowej Prawicy – 3 (10%)
3. Sylvana Koppa, KW Partii Demokratycznej – 5 (16,7%)
4. Odolan Irmisigos, KW Nowej Prawicy – 3 (10%)
5. Chartyna Papandreu, KW Partii Kobiet Niezależnych – 2 (6,7%)
6. Piotr Kościński, niezrzeszony – 5 (16,7%)

Dodaj komentarz

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/stedzik/domains/kurier.ty-i.net/public_html/wp-content/themes/channel/comments.php on line 59

Copyright © 2012 KURIER – Dreamlandzki Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.