Jesteś tutaj: Home // Dreamland, Zachód // W stronę jedności: komendacja Królestwa Elderlandu

W stronę jedności: komendacja Królestwa Elderlandu

Akt komendacji króla Szkocji Dawida II Buce’a wobec króla Anglii Edwarda III (1346 r.)

W czwartkowy wieczór delegacja Królestwa Elderlandu uroczyście złożyła akt komendacji Koronie Dreamlandzkiej[1].  Blisko dwuletnia współpraca państw związanych w ramach Wspólnoty Korony Ebruzów[2] zyskała tym samym nowy wymiar: Elderland scedował niektóre atrybuty własnej suwerenności – zachowując jednak odrębność państwową – i formalnie związał się z Dreamlandem węzłem dependencji. Na mocy aktu komendacyjnego Królestwo oddało się pod „obronę” (sprawy wojskowe), „opiekę” (sprawy zagraniczne) i „sprawiedliwość” Korony (łączony wymiar sprawiedliwości)[3]. Dobiega również końca okres „wielkiego bezkrólewia” w Elderze. Na tronie Królestwa Elderlandu zasiądzie JKM Artur I Piotr. W ten sposób po ośmiu latach historia zatacza symboliczne koło – założycielem i pierwszym monarchą Elderlandu był Łukasz Harpien– pierwotnie obywatel jednej z dreamlandzkich prowincji.

W języku politologicznym „dependencja” jest formą politycznej zależności danego terytorium, które formalnie nie staje się jednak częścią większej całości w sensie terytorialno-administracyjnym. W świecie rzeczywistym z tego rodzaju konstrukcjami spotkamy się w praktyce normandzko-brytyjskiej: status dependencji Korony Brytyjskiej, nie wchodząc jednak w skład Zjednoczonego Królestwa, posiadają dziś wyspy Guernsey, Jersey i Man. Dependencja to coś więcej niż związane unią personalną dominium (np. Kanada czy Australia), ale mniej niż unia realna. Elderland, jako dependencja Korony Dreamlandzkiej, pozostaje władny samodzielnie kierować swoimi wewnętrznymi sprawami. Mając na uwadze deklaracje o stanowym charakterze monarchii elderlandzkiej, Król Dreamlandu staje się odtąd suwerenem Elderlandu – przy pełnym poszanowaniem miejscowego prawa stanowionego. Praktyczną konsekwencją czwartkowego aktu jest dekret królewski nadający Elderlandczykom status obywateli dreamlandzkich.

Nowy rozdział

W trakcie czwartkowego spotkania w Pałacu Królewskim w Ekorre stronę elderlandzką reprezentowali Simon markiz McMelkor (Regent-Interrex Królestwa), Roger markiz d’Artois (członek Rady Królewskiej), Łukasz Harpien oraz Paul Neumann (znany elderlandzki publicysta). Gości z Elderlandu przyjęli JKM Artur Piotr, król senior Pavel Svoboda, Jacques książę de Brolle (Premier Rządu Królewskiego) i Tomasz markiz Barney (Marszałek Dworu).

Herb rodowy Ebruzów. Na czwórdziejnej tarczy znajduje się Czerwonego Orła Ebruzów (godło Dreamlandu), oraz tradycyjne emblematy monarchii – lilie i korony. W środkowym polu kwiat piwonii – jeden z tradycyjnych symboli Dreamlandu

Po spotkaniu JKM Artur Piotr udał się do Elderlandu, gdzie zamierza spędzić nieco czasu „celem dogłębniejszego poznania lokalnych warunków, potrzeb i możliwości”.  Koronacja planowana jest na najbliższy weekend.

„Jesteśmy przekonani o konieczności zjednoczenia w obliczu kryzysu polskiego Mikroświata; zjednoczenia w imię idei, która jest nam wspólna” – zakomunikował Simon McMelkor w czwartkowy wieczór, deklarując konsekwentne przywiązanie  do „myśli monarchizmu jako idei regulatywnej świata po drugiej stronie ekranu”.  Abstrahując od wymownych punktów stycznych w historii obu państw, argumentem decydującym o sformalizowaniu współpracy z Dreamlandem okazały się  „podobieństwa cywilizacyjne i ustrojowe, w naturalny sposób łączące się z ideowymi”.

Regentowi wtórował Roger markiz d’Artois. „Dzień komendacji Elderlandu wobec Dreamlandu wejdzie na stałe do kalendarza historycznego Królestwa Elderlandu. Jest to nowa szansa, przede wszystkim dla Elderlandu, ale także pewien nowy, przyznajmy – nie za duży, personalny zastrzyk dla samego Dreamlandu” – zauważył Markiz.

Krótko po opublikowaniu tekstu aktu komendacji z notami gratulacyjnymi pospieszyli przedstawiciele Mandragoratu Wandystanu i Księstwa Sarmacji. Mandragor Alojzy Pupka wyraził „radość z takiego obrotu spraw”. Z kolei niezawodny i hiperaktywny na forum Królestwa Krzysztof Bojar, Ambasador Księstwa Sarmacji, określi czwartkowe wydarzenie mianem  „historycznego”, wyrażając przy tym pewność, że związek z Elderlandem pozwoli dodatkowo „wzmocnić i wzbogacić już olbrzymi dorobek Królestwa Dreamlandu”.

Poczet królów Elderlandu:

  • Łukasz (Luxian) I (2004-2006)
  • Martin I Ostwolf (2006-2008
  • Martin II Ryski  (2008)
  • Patrik I (2008)
  • Patrik II  (2008-2010)
  • Hadrian August (2010-2011)
  • Artur I Piotr  (2012- )

[1] Komendacja (łac. commendatio) – wykształcony w dobie feudalizmu akt oddania się wolnej osoby w osobisty stosunek poddańczy względem innej wolnej osoby. W okresie średniowiecza praktyka zawierania aktów komendacyjnych legła u podstaw systemu lennego.

[2] Wspólnota Korony Ebruzów to platforma współpracy politycznej zaprzyjaźnionych monarchii w ramach wywodzącego się z dreamlandzkiego Domu Dynastycznego Ebruzów (domu dynastii panującej w Dreamlandzie od 1998 r.). Podstawowym założeniem Wspólnoty jest współpraca równorzędnych i autonomicznych partnerów. Zgodnie z art. 1 Karty WKE, organizacja łączy “demokratyczne  i niepodległe państwa wirtualne o monarchicznej formie rządów“. Organizacja w swym obecnym kształcie powstała w sierpniu 2010 roku, ale jej początki sięgają pierwszej połowy 2007 r., gdy Wspólnotę powołały do życia Dreamland, Natania i Nowal. W latach 2010-2012 jej członkami formalnie pozostawały Dreamland i Elderland.

[3] Pełna treść Aktu Komendacji Królestwa Elderlandu z 12 kwietnia 2012 r. dostępna jest na dreamlandzim forum dyskusyjnym.

 

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/stedzik/domains/kurier.ty-i.net/public_html/wp-content/themes/channel/comments.php on line 59

Copyright © 2012 KURIER – Dreamlandzki Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.