Jesteś tutaj: Home // Nowy Kontynent (Vaarland/Estella) // De Murville żegna się z Republiką: Francja bez prezydenta

De Murville żegna się z Republiką: Francja bez prezydenta

W czwartkowy wieczór Jean-Louis de Murville ogłosił decyzję o ustąpieniu z urzędu Prezydenta Republiki i zrzekł się francuskiego obywatelstwa. W lakonicznym oświadczeniu jako bezpośrednią przyczynę swojej rezygnacji wskazał odrzucenie projektu zmian w ustawie zasadniczej. „Odchodzę w poczuciu spełnienia i dumy, bowiem udało mi się wynieść Francję do pozycji lidera i istotnego gracza na kontynencie, a w sprawach wewnętrznych mimo fiaska moich szczytnych reform, miałem odwagę cywilną by o nie w pojedynkę zabiegać, przeciwstawiając się sitwie” – zakomunikował na forum. De Murville piastował urząd prezydenta od czterech miesięcy.

Murville Time

Kreując swoją mikronacyjną postać – a przynajmniej awatar – ustępujący prezydent odwoływał się do postaci Maurice’a Cove de Murville’a (1907-1999) – francuskiego premiera i ministra spraw zagranicznych doby prezydentów Rene Coty’ego i Charlesa de Gaulle’a

O sytuacji na francuskiej scenie politycznej pisaliśmy przed kilkoma dniami. Pozostający w konflikcie z członkami świeżo wyłonionego Zgromadzenia Narodowego, prezydent de Murville desygnował w minionym tygodniu J-P. Lavandiera na stanowisko szefa rządu, tym samym godząc się na niekomfortową kohabitację i podział władzy z gabinetem formalnie pozostającym wobec nieco w opozycji, zarazem jednak deklarującym współpracę pro publico bono. Burzliwa kohabitacja trwała siedem dni, jej ostatnią odsłoną był administracyjny ban nałożony na jednego z parlamentarzystów. W ciągu gorącej doby poprzedzającej rezygnację de Murville’a w gronie deputowanych pojawiły się pierwsze wypowiedzi sugerujące rychłe ustąpienie prezydenta. „Powątpiewam czy z takim podejściem w ogóle dotrwa do końca kadencji” – zauważył w czwartkowy poranek były prezydent Voyteque de Stress, który w konflikcie z de Murvillem do samego końca wykazywał jednak względną neutralność. W krytycznym wobec rezygnacji komentarzu zauważył, że ustępujący prezydent przyjął rolę dyżurnego opozycjonisty kraju, co według ministra było głównym źródłem sporów. „Nieważne czy przychodzi [się] współpracować z osobami, których się nie lubi – ważne, że te osoby istnieją, działają publicznie, mają poparcie – trzeba rozmawiać i działać” – zauważył na forum. Wtórował mu deputowany Tristan de Filipetti, który podkreślał kłótliwość i apodyktyczność de Murville’a.

„Podejmując tę decyzję biorę w skali mikro przykład z de Gaulle’a, przy czym nie śmiem się z nim w jakikolwiek sposób porównywać” – napisał w swoim ostatnim oświadczeniu de Murville. Czwartkowa rezygnacja prezydenta oznacza zniesienie jednego z biegunów władzy i spłaszczenie francuskiej sceny politycznej. Sytuacja demograficzna Republiki nie pozostawia w tym względzie miejsca na większe wątpliwości: nowym lokatorem pałacu prezydenckiego zostanie polityk obozu rządowego, co oznacza szybką normalizację sytuacji. Kim będzie następca de Murville’a? Jako pierwszy swoja kandydaturę zgłosił dziś rano deputowany René Petit.  Sporą niespodzianką jest natomiast kilka godzin później kandydatura szefa rządu. „Tylko razem jesteśmy w stanie zbudować silną Francję bez sporów i podziałów” – uzasadniał swoją decyzję Jean-Pierre Lavandier, twórca państwa i główny administrator strony.

Murville pojawił się w we Francji w kwietniu ubiegłego roku już jako oszlifowany diament – legitymujący się doświadczeniem wyniesionym z innej mikronacji, błyskawicznie zawojował francuską scenę polityczną, stając na czele rządu. Jego pasją była polityka zagraniczna. Do Pałacu Prezydenckiego trafił w lutym. Do zakończenia kadencji formalnie pozostały mu trzy miesiące.

W paryskich kawiarniach ponownie panuje spokój. Mikronacje źle znoszą jednak okresy wyciszenia. Wygaszenie dotychczasowych sporów może oznaczać dla Francuzów nadejście wyjątkowo długiego sezonu ogórkowego, przynajmniej do czasu kolejnego zgrzytu z nowym prezydentem, którego nazwisko poznamy już wkrótce.

Dodaj komentarz

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/stedzik/domains/kurier.ty-i.net/public_html/wp-content/themes/channel/comments.php on line 59

Copyright © 2012 KURIER – Dreamlandzki Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.