Jesteś tutaj: Home // Dreamland // Mikroświat: raport demograficzny

Mikroświat: raport demograficzny

Prezentujemy okresowy raport dotyczący kondycji demograficznej polskiego mikroświata. Zestawienie obejmuje okres dwóch ostatnich miesięcy i uwzględnia liczbę aktywnych obywateli poszczególnych państw. Dane pozyskano w oparciu o źródła weryfikowalne i ogólnie dostępne: wyniki ostatnich wyborów powszechnych, aktualne rejestry obywateli, informacje statystyczne na temat forumowej aktywności obywatelskiej i – jeśli nie było innej możliwości – bezpośredni kontakt z oficjelami odpowiedzialnymi za ewidencję obywateli.

Stosunkowo najwięcej wątpliwości wzbudzić może oparcie końcowego wyniku na wynikach wyborów powszechnych –  liczba głosujących rzadko pokrywa się z liczbą obywateli faktycznie aktywnych na co dzień.  Wybory powszechne rządzą się swoimi prawami – obserwujemy wówczas znaczną, choć na ogół krótkotrwałą mobilizację społeczną. Z drugiej jednak strony wyborcza frekwencja, zwłaszcza regularnie potwierdzana, świadczy o realnej sile i stabilności państwa. W przypadku państw czołowej trójki standardowa (codzienna) aktywność obywatelska jest jednak mniejsza o co najmniej 15-20%. W odniesieniu do pozostałych państw ryzyko przeszacowania jest już stosunkowo niewielkie – w większości przypadków udało mi się sporządzić listy imienne w oparciu o rzeczywistą aktywność w życiu publicznym (forum i pozostałe wymiary życia publicznego-  zdarza się, że część obywateli ogranicza swoja aktywność do rywalizacji sportowej).

Poniższy raport uwzględnia ponad 90% aktywnych państw polskiego mikroświata. Ze względu na brak dostępu do weryfikowalnych danych zestawienie nie uwzględnia natomiast m.in. Apaczowa, Parlandii i kilku tzw. mikronacji jednodniowych. Łączna liczba obywateli 31 państw uwzględnionych w raporcie oscyluje w granicach 345-355 osób.  Zakładam, że łączna liczba obywateli w ok. 5 państwach pominiętych w zestawieniu zamyka się w granicy 10-12 osób.

Sytuacja jest dynamiczna. W tej chwili do najmniej stabilnych pod względem demograficznym państw należą: Monarchia Austro-Węgierska, Królestwo Zjednoczonych Niderlandów, Królestwo Hasselandu i Królestwo Skarlandu, gdzie liczba ludności w szybkim tempie rośnie bądź maleje. Dla przykładu –  Skarland, w 1. połowie czerwca zamieszkiwany przez 4 aktywne osoby, po fali burzliwych wydarzeń politycznych przekroczył w lipcu próg 10 obywateli, by w tej chwili doświadczyć raptownego powrotu do sytuacji wyjściowej i częściowej dezintegracji państwa (powstanie Królestwa Estelli Wschodniej – do niedawna uznawanej za część składową Skarlandu, okresowa działalność dwóch rządów emigracyjnych).

Najbardziej ludnym obszarem polskiego mikroświata tradycyjnie pozostaje jego część “zachodnia” (i zarazem najstarsza). Sarmacja, Dreamland i Federacja Al Rajn zamieszkuje obecnie blisko 50% globalnej populacji mikronacyjnej. Drugim pod względem wielkości populacji obszarem jest położony w centrum Kontynent Wschodni (m.in. Surmenia, Rotria, Eskwilinia, Austro-Węgry, Trizondal) – tutaj na stałe mieszka blisko 20% mikronautów. Znaczna niestabilność – jeśli chodzi o stosunki demograficzne – cechuje położony na “wschodzie” Nowy Kontynent (Estella/Vaarland). Do niedawna największym państwem regionu pozostawało Królestwo Agurii (ponad 20 aktywnych obywateli). Sytuacja skomplikowała się po podjęciu na początku sierpnia przez Senat Królestwa Agurii decyzji o uznaniu własnego terytorium za obszar niezależny i odrębny od Nowego Kontynentu, być może inicjując w ten sposób nieformalny proces tworzenia nowego makroregionu geopolitycznego. Tak czy owak – Aguria od blisko dwóch lat pozostaje milczącym i lekceważonym “kolosem” wschodniej części polskiego mikroświata.

 
Państwo Liczba aktywnych obywateli Uwagi
1. Księstwo Sarmacji 75 liczba głosujących w sierpniowych wyborach do Sejmu, faktyczna aktywność mniejsza
2. Federacja Al Rajn 62-66 liczba głosujących w sierpniowych wyborach parlamentarnych; uzupełniająco – wyniki IV Spisu Powszechnego z 8-22 lipca 2013 r.
3. Królestwo Dreamlandu 33 liczba głosujących w sierpniowych wyborach parlamentarnych
4. Królestwo Agurii 22-24
5. Rzeczpospolita Eskwilińska 17-22
6. Królestwo Surmeńskie 11-13
7. Państwo Kościelne Rotria 10-12
8. Trizondal 10-12
9. Monarchia Austro-Węgierska 10-12 powolna tendencja rosnąca w sierpniu
10. Królestwo Skarlandu 8-10 sytuacja niestabilna, ryzyko dużego spadku
11. Republika Palmowa 8
12. Rzeczpospolita Obojga Narodów 7-8  tendencja rosnąca w sierpniu, próba przełamania kryzysu
13. Zjednoczone Socjalistyczne Królestwo Hirshbergii i Weerlandu 6-7
14. Królestwo Zjednoczonych Niderlandów 6-7 po dynamicznym wzroście w lipcu, powolna tendencja malejąca w sierpniu
15. Królestwo Hasselandu 5-7 tendencja rosnąca w sierpniu, próba przełamania kryzysu
16. Królestwo Nordii 5-6
17. Zjednoczone Królestwo Samundy 4-5
18. Republika Francuska 4
19. Triumwirat Erboki 3-4
20. Arcyksięstwo Santanii i Burgii 3-4
21. Zjednoczone Królestwo Brytanii i Wielkich Dominiów 3-4 tendencja malejąca, aktywność znikoma
22. Królestwo Elderlandu 3-4
23. Wielkie Księstwo Solardii 3-4
24. Królestwo Wschodniej Estelli 3-4 tendencja rosnąca, państwo powstało w sierpniu
25. Królestwo Aryunu 3 państwo powstało w sierpniu
26. Państwo Ciprofloksjańskie 3-4 aktywność znikoma
27. Królestwo Scholandii 3 aktywność znikoma
28. Wielka Polondia 3
29. Zjednoczona Federacja Mikrosławii 2 aktywność znikoma
30. Królestwo Danii 2 brak aktywności w sierpniu
31. Republika/Królestwo Portugalii 2 zmiana ustroju, brak aktywności  w sierpniu

 

 

 

 

21 Odpowiedzi do " Mikroświat: raport demograficzny "

 1. Jaskoviakus says:

  Publikacja raz jeszcze na wysokim poziomie. Czy mam rozumieć, że Kurier sporządził imienną listę wszystkich polskich mikronautów? :)

  • Jacques de Brolle says:

   Owszem – miałem przy tym sporo zabawy ;] Poczynając od 8-9 pozycji na liście, nie było to aż tak skomplikowane i czasochłonne. Podejrzewam zresztą, że większość osób regularnie odwiedzających fora polskich mikronacji mogłaby taki raport sporządzić bez większego trudu, dochodząc do bardzo zbliżonych wyliczeń.

 2. Świetny artykuł i obiektywny ranking. Mówi o faktach i o tym, co jest. Gratuluję. Oby tak dalej!

 3. Szkoda, że uwzględniono yoyonacje – takie jak pod pozycjami 25, 30 i 31 – choć ranking jest bardzo ciekawy. Gratuluję inicjatywy!

  • Tylko pod tymi pozycjami wg Pana znajdują się yoyonacje?

  • APRS says:

   Nie sądzę, by rzeczywiście istniała w tym zakresie jakaś szkoda. Uwzględnienie dodaje obiektywizmu. Pomijanie łatwo byłoby przekuć na zarzut arbitralności.

   Interesujące byłoby natomiast, gdybyśmy dowiedzieli się – o ile takie badania się prowadzi – jak to jest z wielopaństwowcami. Jestem ciekaw, na ile jest to powszechne zjawisko w warunkach polskich mikronacji.

 4. MHans says:

  Zacne zestawienie liczby obywateli. Szkoda, że WE nie pokusił się o szerszą analizę :)

 5. Bardzo dziękuję za umieszczenie w rankingu Królestwa Aryunu :) Jest WE jedną z niewielu osób którzy nas dostrzegają.

 6. Alojzy Pupka says:

  Kawał solidnego białego wywiadu, w dodatku podnoszący na duchu ;)

 7. AIIF says:

  Zgadzam się z tow. Pupką. Ranking zacny, aczkolwiek można by podzielić państwa na “żyjące” i “śpiące”. :D

 8. Chciałbym dać pewne sprostowanie co do Rzeczpospolitej Eskwilińskiej. Nie mam jeszcze danych z sierpnia, który jednak z pewnością będzie miesiącem spadku aktywności naszych mieszkańców, ale bazując na danych z lipca, mamy 18 aktywnych obywateli (tj. takich których ostatnie logowanie pochodziło z lipca). Dodając do tych danych obywateli, których ostatnie logowanie pochodzi z czerwca- to liczba aktywnych obywateli wzrosłaby do 22.

 9. Szczerze mówiąc w przypadku Nordii wynik minimalnie zaniżony, aczkolwiek artykuł świetny. I przyznam, że nieco zmienił moje postrzeganie v-świata, parę państw zawsze widziałem nieco wyżej w tej tabeli :)

 10. MHans says:

  Jeśli natomiast chodzi o dane dotyczące Trizondalu, gdyby przyjmować liczbę osób zalogowanych w sierpniu (obywateli) wynosi ona 12.

 11. Jak widać mamy ok. 20% margines błędu :) Co w żaden sposób nie odbiera tego, iż autorzy zestawienia wykonali kawał porządnej roboty, a zestawienie uważam za wiarygodne :)

 12. Również zgadzam się, że jest to świetny raport demograficzny, przy okazji dobre źródło informacji o aktualnie istniejących państwach ;)

  Czy są planowane następne edycje tego raportu? Chętnie zobaczyłbym za jakiś czas, co się zmieniło.

 13. Wielka Polandia mam aktywnych deputowanych 3

 14. Jacques de Brolle says:

  Dziękuję za wszystkie dotychczasowe komentarze, zwłaszcza za te, w których zasygnalizowano potrzebę wprowadzenia korekty. Staram się weryfikować każdy sygnał. Wprowadziłem cztery drobne zmiany w odniesieniu do Eskwilinii, Trizondalu, Nordii i Wielkiej Polondii.

  Odpowiadając na inne pytanie – raport będzie publikowany raz na dwa miesiące.

 15. Paweł Z. says:

  Rozbawiła mnie reakcja Khadila – musiał policzyć, czy faktycznie liczba aktywnych w jego kraju się zgadza. Istna przedszkolanka mikronacyjna. :P

  Hans jak zwykle dba za wszelką cenę o to, aby jego kraik nie został zniżony do przysłowiowego zera pomimo, że tym zerem są. Ciekawy mechanizm zakłamujący w wykonaniu hansowskiego ścierwa socjalistycznego.

  Dla mnie owa statystyka, a raczej reakcja na nią wśród mikronacjonalistów jest obrazem wielkiego zakłamania będącego solidnym fundamentem dla rozwoju świata mikronacji.

 16. […] dane o pozycji ZFM za periodykiem Kurier […]

 17. […] aktywności, dobrej zabawy, aktywnej prasy, pluralizmu oraz pewnego jutra.  Kilka tygodni temu w Kurierze ukazał się ranking polskich mikronacji pod względem liczby mieszkańców (obywateli), a jeszcze […]

Dodaj komentarz

Warning: Undefined variable $user_ID in /usr/home/stedzik/domains/kurier.ty-i.net/public_html/wp-content/themes/channel/comments.php on line 59

Copyright © 2012 KURIER – Dreamlandzki Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.