Jesteś tutaj: Home // Nowe mikronacje // Niderlandy: Louis Lacroix na czele nowego rządu

Niderlandy: Louis Lacroix na czele nowego rządu

Mocą uchwały Stanów Generalnych na czele rządu Królestwa Zjednoczonych Niderlandów stanął wczoraj Louis Lacroix. Jeszcze tego samego dnia nowy Prezydent Ministrów bez zbędnej zwłoki wygłosił zwięzłe przemówienie programowe, którego z uwagą wysłuchał JKM Albert I. W gabinecie, w którym przewidziano miejsce na trzy ministerstwa, znaleźli się również JKW Fryderyk Wilhelm (MSZ) i Julia Schmidt de Clerq (Kultura). Szef rządu objął resort spraw wewnętrznych.

lacroix

Louis Lacroix (forumowy awatar)

Louis Lacroix to nowy obywatel Królestwa. Do Niderlandów przybył w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku i w krótkim czasie dał się poznać jako energiczny i zaangażowany uczestnik życia publicznego. W trakcie ceremonii zaprzysiężenia nowego gabinetu JKM Albert I z uznaniem przedstawił sylwetkę nowego Prezydenta Ministrów, podkreślając jego „inicjatywę i zaangażowanie przy pracach wokół Uniwersytetu Amsterdamskiego”.

Czego zatem możemy spodziewać się w najbliższych tygodniach? W swoim exposé Lacroix wypunktował najważniejsze zadania stojące przed nowym gabinetem. W pierwszej kolejności zapowiedział „drobną restrukturyzację administracji państwowej” i kilka śmiałych posunięć w zakresie życia gospodarczego, dopiero raczkującego w Niderlandach. „Jeszcze nie wiem, jaką formę, w jakim kierunku będzie zmierzać nasza gospodarka – system narracyjny, tudzież oskryptowany i zautomatyzowany system? Na dzień dzisiejszy na to pytanie nie mogę odpowiedzieć” – oświadczył Lacroix.  Nowy szef rządu położył nacisk na potrzebę „odpowiedniego stopnia społecznego poparcia i wzajemnej współpracy”, bez czego „praca rządu w warunkach mikroświata” nie może być realizowana w skuteczny sposób. Jak zapewnił swoich słuchaczy, „obowiązki świata realnego związane z żywotem poczciwego studenta spowodowały w ostatnim czasie radykalny spadek mojej aktywności, jednak wszelkie prognozy wskazują na to że ten stan nie będzie się utrzymywał długo i cały swój wolny czas przekieruję na działalność polityczną i naukową w Niderlandach”.

Pierwsze wnioski? Lapidarne przemówienie programowe niderlandzkiego Prezydenta Ministrów więcej mówi nam mówi  o osobowości jego autora, niż o planach działania nowego rządu. A te zostały potraktowane jedynie hasłowo. Uderza brak nawiązania do polityki zagranicznej, która w optyce szefa rządu prawdopodobnie pozostaje na dalszym planie. Możliwe, że będzie to wyłączna domena doświadczonego JKW Fryderyka Wilhelma, który jako następca niderlandzkiego tronu z każdym kolejnym miesiącem zyskuje na rozpoznawalności. Wiele zależeć będzie również od postawy minister Julii Schmidt de Clerq. Liderka nowej partii „Umiarkowani” i redaktorka poczytnego „Kuriera Niderlandzkiego” deklaruje potrzebę położenia nacisku „na promocję Królestwa Niderlandów na arenie międzynarodowej”, zaś jako priorytet wskazuje problem lokalizacji młodego państwa na mapie polskiego mikroświata.

Tagi: , , , ,Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.