Jesteś tutaj: Home // Nowy Kontynent (Vaarland/Estella) // Serce Nowego Kontynentu bije dziś w Warszawie

Serce Nowego Kontynentu bije dziś w Warszawie

W Warszawie rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Rady Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Jako czytamy w oficjalnym komunikacie, przedmiotem dyskusji będzie „bliższa integracja gospodarcza i systemowa” regionu. Do stolicy Rzeczpospolitej Obojga Narodów przybyli już delegaci Francji, Eskwilinii i Wielkiej Polondii. Prawdopodobnie w ciągu najbliższej doby grono uczestników spotkania uzupełni król Nordii.

August Ludwik II

JKM August Ludwik II

Rada Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa powstała w połowie ubiegłego roku na mocy Traktatu Paryskiego. W skali polskiego mikroświata jest to w tej chwili jedyna aktywna organizacja międzyrządowa o charakterze integracyjnym. W zakres jej wyłącznych kompetencji wchodzi m.in. kwestia zarządzania ziemiami niczyimi w regionie, udzielania zgody na przyłączenie kolejnych ziem do Nowego Kontynentu i decydowanie w sprawie lokacji nowych państw. W trakcie spotkań Rady wyznaczane są również kierunki współpracy militarnej oraz podstawowe wektory polityki zagranicznej paaństw członkowskich wobe obszarów zewnętrznych w stosunku do kontynentu.

W chwili obecnej Rada zrzesza wszystkie państwa Nowego Kontynentu z wyjątkiem Estelli Wschodniej i Skarlandu – do niedawna skonfliktowanego z większością sąsiadów. Jak się jednak wydaje – to już rozdział zamknięty. Królowa Eleonora I w ciągu kilku miesięcy od sierpniowej koronacji zdołała wygasić wszystkie ogniska potencjalnego konfliktu z państwami regionu i – co nie mniej istotne – skutecznie zneutralizowała króla seniora Norberta Catalana – ni to czołowego opozycjonistę Pałacu, ni to podporę państwa. Gdyby w świecie mikronacji przyznawano odpowiednik Nagrody Nobla w zakresie wspierania pokoju, skarlandzka królowa byłaby dziś pewna wygranej.

Warszawskie spotkanie delegatów państw Rady szczęśliwie zbiegło się z oficjalną wizytą królowej Eleonory, która w stolicy Rzeczpospolitej spędziła dwa pracowite dni. Efekt jest wymierny: odnowienie dwustronnych stosunków dyplomatycznych. Na tym jednak nie koniec:

Zaproponowałem królowej Eleonorze podpisanie konwencji ws. ziem niczyich, aby na przyszłość nie miały miejsca kolejne konflikty na tle terytorialnym. Priorytetem polityki Rzeczypospolitej jest przede wszystkim, złączenie państw Vaarlandu poprzez tę konwencję, a jeśli tylko Królestwo Skarlandu lub Królestwo Estelli Wschodniej zapragnie dołączyć do Rady, jej drzwi będą otwarte.

– oświadczył JKM August Ludwik II, przy okazji wyjaśniając, że głównym celem polityki zagranicznej Rzeczpospolitej jest czuwanie „na straży pokoju i praworządności na Vaarlandzie”.

Normalizacja stosunków dyplomatycznych na kontynencie sprzyja integracji międzyrządowej i wiele wskazuje na to, że rządzone przez Medyceuszy królestwa Skarlandu i Estelli Wschodniej wkrótce uzupełnią skład Rady. Tymczasem inny Medyceusz na tronie – doświadczony August Ludwik II – występuje dziś w roli gospodarza spotkania delegatów państw członkowskich. Zapytany przez „Kuriera” o przewidywany scenariusz wydarzeń w trakcie pięciomiesięcznej prezydencji, energicznie kreśli szeroką perspektywę:

Ostatnie wydarzenia na Vaarlandzie pokazały, że państwa Rady są w stanie zająć wspólne stanowisko i bronić interesów całej wspólnoty. Podczas polsko-litewskiej prezydencji Rzeczpospolita pragnie rozważyć i przedyskutować kwestie jeszcze bliższej współpracy państw Rady. W sferze ekonomicznej Rzeczpospolita z chęcią widzi państwa Rady połączone wspólnym systemem gospodarczym, walutą i być może serwerem. Do tego pomysłu ustosunkowała się obecnie Rzeczpospolita Eskwilińska oraz nieformalnie Republika Francuska. Wiadomym jest, że podjęcie jakichkolwiek decyzji w tak ważnych sprawach wymaga czasu i rozwagi. Podczas obrad w Warszawie, gdzie odbywa się spotkanie delegatów państw Rady, Rzeczpospolita Eskwilińska zaproponowała również ustanowienie przedstawicielstw Rady w państwach spoza Vaarlandu. Pomysł wydaje się bardzo ciekawy i pozwoli całej wspólnocie reprezentować interesy państw Rady w odległych mikronacjach.Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.