Jesteś tutaj: Home // Antyra, Kartografia, Nowe mikronacje, Nowy Kontynent (Vaarland/Estella) // Antyra – narodziny nowego kontynentu?

Antyra – narodziny nowego kontynentu?

Władze Skarlandu i Agurii wyraziły formalną zgodę na lokację Królestwa Zjednoczonych Niderlandów w granicach Archipelagu Antyry. Na mocy stosownego traktatu skarlandzkie Kortezy Generalne oraz agurski Senat Królewski uznały prawo Niderlandów do „suwerennego stanowienia i egzekucji prawa oraz w pełni niezależnego władania podległymi sobie ziemiami i wodami terytorialnymi”. Niderlandzkie władze otrzymały również prawo do „współdecydowania w sprawach wspólnych dla całego Archipelagu”. Na naszych oczach prawdopodobnie rodzi się nowy kontynent.

Archipelag Antyry, położony na południowy-wschód od wymierającego Vaarlandu, stanowi kres polskiego mikroświata. Niewiele dalej kończy się wspólna mapa. Co jest dalej – nie wiadomo. Z pomocą przychodzi nam doktor Ozjasz Goldberg z Królewskiego Instytutu Kartograficznego w Dreamopolis:

Nasi geografowie od dekady spekulują na ten temat. Jedna z teorii mówi, że w tym miejscu ocean odbija się jak od ściany i zawraca w kierunku zachodnim. Dowodem są ryby ze spłaszczonymi głowami, które na masową skalę poławiane są przez agurskich i skarlandzkich rybaków. Ale jest i konkurencyjna hipoteza, że woda jednak opływa nasz ziemski dysk – na podobieństwo taśmy w ruchomych schodach, albo młyńskiego koła. Jest w tym pewien sens. Bez tej zbawiennej cyrkulacji morza i oceany już dawno pożółkłyby od moczu rybaków i mieszkańców nadmorskich osiedli. Tak przynajmniej mówi wandejska nauka. A oni mają konkretne osiągnięcia.

Mapa Antyry (czerwiec 2014)

Do niedawna Antyra stanowiła smutną przybudówkę do Vaarlandu i ojczyznę obywateli Królestwa Agurii – jednej z najludniejszych dziś polskich mikronacji. W sierpniu ubiegłego roku wyspiarska Aguria dość nieoczekiwanie dla obserwatorów międzynarodowych dorobiła się lądowego sąsiada – egzotyczne Wicekrólestwo Białogóry, świeżo ukonstytuowaną wspólnotą autonomiczną Królestwa Skarlandu. Agurskie wyspy Manta (większa) i Santera (mniejsza), wraz z poszarpanym terytorium Białogóry, stały się zalążkiem nowego Archipelagu Antyry. Na skarlandzkim forum nie znajdziemy niestety śladu poważniejszej debaty w tej sprawie – ot, święty Ekspedyt, patron spraw pilnych, zniósł z nieba gotowy statut, mapę i flagę (link). Flagę, dodajmy uczciwie, wyjątkowej urody (link).

Imponujące rozmiarami Wicekrólestwo to jednak coś więcej niż tylko owoc ponadprzeciętnych zdolności plastycznych i geopolitycznego geniuszu Norberta Catalana, który najwyraźniej ma pewną wizję i konsekwentnie winduje Skarland do rangi mocarstwa regionalnego. Białogóra debiutowała w mikroświecie już w 2007 roku – wówczas jeszcze jako państwo położone na Orientyce – dzięki niejakiemu Kristjanowi Lukasevicowi, szerszej publiczności mikronacyjnej znanemu lepiej jako Francisco Vazquez de Saavedra. Trudno rozstrzygnąć, czy Białogórę ktokolwiek dziś jeszcze zamieszkuje. Od czasu ubiegłorocznej katastrofy sukcesyjno-secesyjnej, hrabia Vazquez de Saavedra jest w Skarlandzie rzadkim gościem.

vaarland_mapa2014

Vaarland i Antyra – mapa jeszcze nie uwzględnia lokacji Niderlandów

Niderlandy, które za kilka dni obchodzić będą pierwszą rocznicę istnienia, nie mogły lepiej trafić.Wszystko wskazuje na to, że Antyra stanowi zalążek nowego kontynentu – potencjalnie bardzo atrakcyjnego dla kolejnych państw. Władze w Amsterdamie i Hadze zyskały właśnie status gospodarza regionu ze wszystkimi wynikającymi stąd przywilejami. Lokacja na wspólnej mapie powinna również pozytywnie wpłynąć na proces konsolidacji tożsamości narodowej obywateli Królestwa. Zadowolenia nie kryją również mieszkańcy Agurii. W trakcie forumowej debaty senator Bohdan Gorewicz pozwolił sobie na następującą uwagę.

Obserwując Królestwo Zjednoczonych Niderlandów widać, iż kraj ten prowadzi stabilną politykę wewnętrzną. Nie jest co chwila wstrząsany rewolucjami i buntami społecznymi prowadzonymi wyłącznie dla podtrzymania zaangażowania obywateli w życie kraju. Nie prowadzi polityki imperialnej, tak modnej ostatnio wśród „młodych państw”. W polityce zagranicznej cechuje się partnerskim, pokojowym nastawieniem. Pozostaje cieszyć się z możliwości posiadania na Antyrze takiego sąsiada.

 (JdB)Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.