Jesteś tutaj: Home // Projekt: Inny świat // Poszerzenie pola walki

Poszerzenie pola walki

Inicjujemy nowy cykl artykułów, w ramach którego zamierzamy przybliżyć polskiemu czytelnikowi uniwersum obcojęzycznych państw internetowych. Pod lupę weźmiemy te mikroświaty, które cieszą się zasłużoną opinią najludniejszych. W pierwszej kolejności przyjrzymy się dorobkowi anglofońskiemu. Przedstawimy wam aktualne dane na tematy liczby anglojęzycznych mikronacji, ich populacji, instytucji politycznych, kanałów komunikacji, kondycji rynku prasowego, sylwetek kluczowych aktorów, historii ostatnich lat oraz aktualnych wyzwań.

coprietaNa naszych łamach znajdziecie przedruki – w tłumaczeniu na język polski – najciekawszych artykułów z ostatnich miesięcy i lat. Teksty o charakterze przełomowym, dające solidny wgląd w to, co się obecnie dzieje u Anglosasów. W roli przewodników wystąpią doświadczeni przedstawiciele tamtego sektora. W tym celu „Kurier” nawiązał współpracę z redakcją poczytnego pisma „Coprieta Standard” – magazynu wydawanego z przerwami od 2006 r. przez doświadczonego Liama Sinclaira (link).

„Coprieta Standard” to w tej chwili bodaj największe tego rodzaju wydawnictwo tamtego sektora, agregujące ponad 1000 frapujących publikacji z zakresu polityki, kultury oraz historii anglofońskiego ruchu mikronacyjnego. W tym sensie to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat świata, o którym wciąż niewiele wiemy. Mieszkający w Kanadzie Liam Sinclair to z kolei jeden z najwybitniejszych publicystów tego obszaru językowego, w latach 2006-2013 wielokrotnie wyróżniany branżowymi nagrodami FNORD oraz Nagrodą Jacobsona w kategorii „Excellence in Journalism” oraz „Best News Blog”. Sinclair to prawdziwy weteran wśród anglosaskich mikronautów, związany ze środowiskiem od 2001 r. Aktualnie znaleźć go można w Royal Kingdom of Gotzborg, gdzie sprawuje zaszczytną godność Królewskiego Kanclerze i Księcia Montin. Gotzborg obchodzi w tym roku 25-lecie powstania.

Współpraca będzie miała charakter dwustronny. W miniony weekend Sinclair w zwięzłym tekście przedstawił czytelnikom „CS” najnowszy projekt kartograficzny dreamlandzkiego kartografa Daniela von Witta (link).

Poszerzamy pole walki. Nasz nowy projekt to również okazja dla Czytelników. Jeśli czujecie w sobie przypływ mocy Thora, jesteście w stanie czytać w języku angielskim, niemieckim, francuskim, portugalskim lub niderlandzkim i – nade wszystko –  chcielibyście spróbować sił w tłumaczeniu z któregoś z tych cudownych języków,  znajdziemy dla Ciebie odpowiednie zajęcie.

4 komentarze do " Poszerzenie pola walki "

 1. KJM pisze:

  Odbyłem kiedyś tam próbę wojaży po bezkresach portugalskiego internetu. Nie udało się. Dla nas to taka egzotyka, jak puszcze Leblandii dla Innuitów.

 2. Bardzo interesująca inicjatywa. Kiedyś próbowałem działać w niemieckim mikroświecie, jednakże później z powodu braku czasu i trudności, przerwałem taką działalność.
  Wrażenie robiła na mnie spójność narracyjna tamtej mikronacji, brak jakichś niepotrzebnych dyskusji i tzw. „flejmów”. W Polsce kraj taki nazwano by zapewne „mikronacją starego typu”, jednakże tam robiło to naprawdę duże, pozytywne wrażenie.

 3. Vladimir pisze:

  Chętnie pomogę przy niemieckim :)

 4. Karolina pisze:

  O, świetna sprawa. Ja mogę pomóc przy angielskim ;)Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.