Jesteś tutaj: Home // Zachód // Obywatele Federacji Al Rajn podsumowują rok

Obywatele Federacji Al Rajn podsumowują rok

Czytelnicy „Expressu Rajńskiego”, najstarszego pisma na rynku prasowym Federacji Al Rajn, dokonują tradycyjnego podsumowania mijającego roku. Celem dorocznej zabawy jest wskazanie najważniejszych wydarzeń i najbardziej wpływowych postaci ostatnich dwunastu miesięcy. W pięciu różnych kategoriach zgłoszono dwadzieścia pięć propozycji. Redaktor Zabihullah El-Hariri przedstawił wczoraj listę wszystkich nominacji. Konkurs redakcji „Expressu Rajńskiego” to jedna z niewielu okazji, by przekonać się, w jaki sposób obywatele najbardziej ludnego państwa polskiego mikroświata postrzegają środowisko międzynarodowe.

Najważniejsze krajowe wydarzenia i osobistości

goldencamel

Konkurs Golden Camel cieszy się ogromną popularnością wśród obywateli Federacji Al Rajn

Listę najważniejszych „wydarzeń roku” w życiu publicznym Federacji otwiera abdykacja sułtana Osamy bin Ramzaniego, który w marcu ustąpił z tronu po czterech latach panowania. Pozostałe nominacje prezentują się już daleko mniej efektownie. Zestawienie uzupełniają: pierwsza edycja rodzimego festiwalu filmu krótkometrażowego, polityczna emancypacja Sambanu Zachodniego, reforma prawa oraz zmiany dotyczące Rajńskiej Armii Federacyjnej.

W gronie pięciu „najbardziej wpływowych obywateli Federacji Al Rajn” mijającego roku znaleźli się sułtan Malik-al-Mulk (zapowiedział właśnie swoją abdykację), Omar al-Tarawneh (gubernator Sambanu Zachodniego) oraz trzy damy: urzędująca premier Almas Badrija an-Nahhas, sułtan-senior Afrah an Szadli (panowała od marca do września) oraz Akua Ashanti (Minister Kultury i Nauki w obecnym rządzie).

Czytelnicy „Expressu Rajńskiego” wybierają również „trenera roku”. W piątce nominowanych znaleźli się Manaf ben Saada (trener piłkarskiej reprezentacji Sułtanatu Al Rajn), Malik-al-Mulk (triumfator rywalizacji pucharowej w rozgrywkach ligowych), Osama bin Ramzani (zwycięzca tytułu mistrzowskiego) oraz potentaci rozgrywek siatkarskich: Labib Hariri  i Maulana Al Mirza.

Za granicą też jest życie

Zestawienie pięciu najważniejszych „wydarzeń roku” na arenie międzynarodowej składa się głównie z wydarzeń świeżej daty: (1) „afera klonowa” w Królestwie Hasselandu i towarzyszący jej kryzys polityczny; (2)  sarmacko-scholandzki spór o Awarę; (3) „próba destabilizacji Królestwa Surmenii” przez Markosa Sofiakisa i jego współpracowników, którzy proklamowali na początku września niepodległość secesjonistycznej Zawarskiej Republiki Ludowej; (4) „bunt w Rotrii” i zmiana władzy – Klemens III zastąpił Piusa IV oraz (5) proklamowanie Imperium Skarlandzkiego.

Na koniec – lista pięciu „najbardziej wpływowych osobowości” polskiego mikroświata, prawdopodobnie najciekawsza w całym konkursie i zarazem wzbudzające największe kontrowersje:

  • Malik-al-Mulk (Sułtan Federacji Al Rajn);
  • Juan Pablo Morales (Prezydent Republiki Palmowej);
  • Siergiusz Asketil  (Minister Spraw Zagranicznych Księstwa Sarmacji);
  • Marcin I Mikołaj  (Król Dreamlandu);
  • Piotr II Konstanty  (Król Agurii).

Najwspanialsi są nasi

malik

Malik-al-Mulk

Zlikwidowałabym piątą kategorię. Dzisiaj nie ma polityka, który zasługuje na tytuł najbardziej wpływowej osobowości v-świata. Część z nominowanych nie wychyla nosa poza swój kraj” – zauważyła Dżamila al Falim, żona następcy sułtańskiego tronu, w lapidarnym komentarzu do świeżo ogłoszonej listy nominowanych.

Czytelnicy „Expressu Rajńskiego” są w swych preferencjach mocno konserwatywni – lub konsekwentni –  i doceniają przede wszystkim tych zagranicznych polityków, którzy dali się poznać szerszej rajńskiej publiczności w trakcie wizyt na forum Federacji. Trzech z pięciu polityków obecnych na tegorocznej liście (Malik-al-Mulk, Juan Pablo Morales oraz Siergiusz Asketil –  wówczas jako „organizator Turnieju Warcabowego z okazji Dnia Nowego Czasu”) znajdziemy na liście nominowanych w tej kategorii również za rok ubiegły. Przypomnijmy – dwanaście miesięcy temu ostatecznie triumfował właśnie Asketil. „Wydarzeniem roku za granicą” uznano wówczas „kryzys polityczny w Sarmacji”, zaś „wydarzeniem roku w Federacji Al Rajn”  okrzyknięto „wypowiedzenie traktatu z Księstwem Sarmacji”.

W 2012 r. za wydarzenie roku za granicą uznano „upadek OPM”, zaś za „najbardziej wpływowego” polityka mikroświata ponownie uznano Malika-al-Mulka, który triumfował jednocześnie w kategorii „osobistość roku” na krajowym podwórku. A wcześniej? W 2011 r. najbardziej za najbardziej wpływowego polityka na arenie międzynarodowej czytelnicy „Expressu” uznali króla Trizondalu Tomasza I. W 2010 r. triumfował Malik-al-Mulk. Wydarzeniem roku za granicą w roku 2011 okazała się „śmierć Paulosa Petrosigosa” (Surmenia), zaś w roku 2010 – piłkarski mundial w RSiT.

Federacja w konkursowym zwierciadle

express_rajnski

„Express Rajński” wydawany jest od listopada 2006 r.

W świecie realnym,  jak wiemy z popularnej reklamy telewizyjnej, tylko „horror, dramat i żużel”. Gdybyśmy chcieli dowiedzieć się czegoś o współczesnej Federacji Al Rajn i mieli do dyspozycji jedynie wyniki kolejnych edycji konkursu „Expressu”, najbardziej prawdopodobną triadą byłaby: Malik-al-Mulk, piłka nożna i – w odniesieniu do zagranicy – Sarmacja. Rzecz znamienna – w ogłoszonym przed kilkoma dniami orędziu do narodu, w którym Sułtan Malik-al-Mulk zapowiedział własną abdykację, poczesne miejsce zajęły tam właśnie refleksje dotyczące losów  jego klubu piłkarskiego.

Jaki obraz mikroświata wyłania się z kolejnych edycji konkursu? W typowaniach czytelników „Expressu” dominują wydarzenia negatywne. W ciągu czterech ostatnich lat odnotowano przede wszystkim procesy rozkładu i to one, jako „wydarzenia roku” za granicą, triumfowały lub znalazły się w ścisłej czołówce: upadek OPM, upadek Unii Mikrooceanii, upadek Sclavinii, śmierć lub abdykację monarchów, agonię Scholandii). Na tak zarysowanym tle Federacja Al Rajn faktycznie jawić się może jako oaza stabilności i zrównoważonego rozwoju.

Sułtan Malik-al-Mulk, który po niespełna trzymiesięcznym panowaniu odchodzi na mikronacyjną emeryturę, pozostaje czempionem wszechczasów w większości konkursowych kategorii. Najbliższy rok przyniesie nieuchronne zmiany – jedną z nich będzie, być może, zapowiadana przez część polityków reaktywacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Będzie to dobra okazja, by polski mikroświat poznał nazwiska innych rajńskich polityków.Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.