Jesteś tutaj: Home // Nordata // U wrót Nordaty

U wrót Nordaty

Republika Bialeńska powstała dopiero jesienią 2013 r., ale prawdziwym początkiem państwowości bialeńskiej były wydarzenia Powstania Marcowego – zrywu społecznego, jaki miał miejsce między 11 a 23 marca 2012 r. na terenie Księstwa Sarmacji. Poprzednicy współczesnej Bialeni – Dżamahirija i Wolny Wolnograd – wpisały się jednak w „czarną legendę” Nordaty. Upadły niemal tak szybko, jak powstały, wchodząc w międzyczasie w unię z Apaczowem i Islamską Federacją. Znakiem rozpoznawczym tamtych czasów była chaotyczna polityka zagraniczna.

bialenia_na_nordacie

Halicja, Goruzja, Uhraina, Brechy, Kucelgrad: Bialeńczycy wiedzą, że sąsiadów się nie wybiera

Cywilizacja u wrót yoyokontynentu

Trwała i radykalna zmiana nadeszła w listopadzie 2013 r., gdy Komitet Założycielski (Jan de Kaniewski, Maciej Kamiński, Konstanty Jerzy Michalski, Abdullah Aykm, Andrzej Swarzewski) rozpoczął żmudną budowę republiki, która w szybkim tempie stała się największą demokracją mikroświata, momentami sięgając tzw. Wielkiej Trójki polskich mikronacji.

Archipelag Valhalla znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kontynentu Północnego. Okolica ta słynie ze znacznej liczby państw sezonowych dawniej zwanych yoyonacjami, które prowadzą ze sobą wojny, zawierają krótkotrwałe sojusze, upadają i wskrzeszają się w okamgnieniu. Taka przyszłość była pisana też Bialenii przez możnych tego świata. Republika stanowi jednak chlubny wyjątek, zachowując aktywność i poziom od niemal półtora roku. W tym czasie gościła Konferencję Wolnogradzką (z udziałem 17 państw, w tym m. in. Al Rajn, Skarland i Dreamland) oraz przyjęła na swoje forum dawnego rywala z „nordackiej zimnej wojny”- Brodrię.

Ferment

10 lutego prezydentem Republiki Bialeńskiej została Aleksandra Dostojewska von Vincis**, kandydatka monarchistów. Przewagą jednego głosu zwyciężyła (6:5) Konstantego Jerzego Michalskiego, wielokadencyjnego szefa dyplomacji i zarazem kandydata Bialeńskiej Partii Demokratycznej. Początek jej rządów został przyjęty z entuzjazmem nawet osoby, które w ostatnim czasie z rozmaitych przyczyn opuściły ojczyznę. Prezydentura Dostojewskiej miała przynieść Republice powiew świeżości i klimatu. Niestety, realioza sprawiła, iż obowiązki prezydenckie w większości wykonuje dziś niżej podpisany. Prezydent Dotojewska zapowiedziała już, że od 21 marcia złoży rezygnację.

Część uważnych obserwatorów sytuacji w regionie mogła odnotować fakt spowolnienia, jakie dotknęło Bialenię po kilku miesiącach dynamicznego rozwoju. W tej chwili kraj liczy 15 obywateli, przy czym warto zauważyć, że kryteria są rygorystyczne: obywatelstwo odbierane jest już po miesiącu nieaktywności. Podobna liczba obywateli (15-17) w listopadzie dała Republice wysokie piąte miejsce w jesiennym rankingu demograficznym „Kuriera”. W grudniu liczba obywateli sięnęła 23 osób.

Powodów obecnej zadyszki może być wiele. Zarówno realny koniec pierwszego semestru i wyjazdy na ferie, jak i kwestie bardziej wirtualne. Bialenii często zarzucana jest biurokracja oraz brak wyrazistego klimatu, co może zniechęcać część mieszkańców do większej aktywności. Możemy jednak liczyć na zmianę tego stanu! Do kraju powrócił Feliks Spirkin, który zamierza stanąć w wyborczym pojedynku z Konstantym Jerzym Michalskim. Aktywność tej niezwykle interesującej persony zazwyczaj sprzyja budowaniu klimatu oraz ogólnemu powodzeniu państwa. Wraz ze Spirkinem do kraju powracają dawni koledzy z upadłej w 2013 r. Victorii, którzy łączą duże doświadczenie ze świeżym spojrzeniem na kwestię kraju i mają Bialenii wciąż wiele do zaoferowania.

Kto z kim?

Parlament skrócił swoją kadencję z 9 do 6 tygodni (jednocześnie wydłużając kadencję prezydenta z 9 do 12 tygodni), co powinno sprzyjać większym rotacjom na scenie politycznej. W chwili obecnej aktywne są następujące ugrupowania:

  • Bialeńska Partia Demokratyczna: posiada 2 członków, w tym 2 z 5 parlamentarzystów, program umiarkowany; czołowe postaci – Maciej Kamiński i Konstanty Jerzy Michalski;
  • Jedna Bialenia: stronnictwo umiarkowanie prosarmackie, 1 parlamentarzysta, główne postaci: Kristian Iversen, Maria von Primisz;
  • Stronnictwo Konserwatywno-Rojalistyczne: prawica konserwatywna z łagodnym dążeniem do monarchii, 2 parlamentarzystów, członkowie: Adam Aleksander Dostojewski von Vincis i Andrzej Swarzewski;
  • Bialeńska Partia Regionów Feliksa Spirkina.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że Republika Bialeńska wpisała się w pejzaż polskiego mikroświata. Od samego początku utrzymuje dość wysoką aktywność i liczbę obywateli. Po 16 miesiącach istnienia jej dorobek wynosi 29 tysięcy postów (pomimo miesiąca spędzonego na awaryjnym forum, w okresie początków państwowości), co stanowi minimalnie mniej niż Rotria, która działa od 2009 i aż o 10 000 więcej niż Dreamland, który na forum dyskusyjnym działa od 2010 roku. Liczba obywateli oscyluje w widełkach 15-20 osób, czasem nieznacznie przekraczając tę liczbę. Pomimo głosów krytyków, bialeńska społeczność dobrze radzi sobie z przejściowymi trudnościami. W dłuższej perspektywie zawsze wychodzi na prostą i stopniowo wzmacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej. W najbliższym czasie, w związku z powrotem kreatywnego Feliksa Spirkina oraz przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, w Bialenii może wydarzyć się wiele ciekawego .

* Główne wyspy, tj. Bialenia (Valhalla Zachodnia) i Anatolia (Valhalla Wschodnia) wchodzą w skład Republiki; jedynie niewielkie Ahara i Fjara są częścią nieaktywnej obecnie NUPIA

** Obecnie, po zmianie statusu cywilnego, Aleksandra Dostojewska-Swarzewska

O Autorze

swarzewskiAndrzej Swarzewski – współzałożyciel i obywatel Republiki Bialeńskiej. W przeszłości m. in. obywatel Księstwa Sarmacji. Ideolog mikronacyjnego ruchu narodowego, autor prac naukowych, publicysta.

2 komentarze do " U wrót Nordaty "

  1. Uhraina jest dobrze prosperującym państwem i nie ma nic do Bialenii. Nie rozumiem komentarza- „sąsiadów się nie wybiera”

    • Dobry człowiek pisze:

      Wielu rzeczy nie rozumiesz, Grutin… Bardzo wielu.Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.