Jesteś tutaj: Home // Raport demograficzny // Mikroświat: raport demograficzny – lato 2015

Mikroświat: raport demograficzny – lato 2015

Przedstawiamy piątą edycję mikronacyjnego raportu demograficznego. Każdemu państwu uwzględnionemu w zestawieniu przypisano dwie wartości liczbowe. Pierwsza obejmuje aktywność w dniach 1 – 10 lipca. Aby wziąć poprawkę na okres wakacyjny, w nawiasie podano aktywność z ostatniego miesiąca (10 czerwca – 10 lipca). Dla wszystkich państw zastosowano ujednoliconą metodologię. Aktywność w badanym okresie jest rozumiana jako publikacja przynajmniej jednej wiadomości w oficjalnym miejscu publicznym, głównie na forach państwowych. Jak zwykle, dane uzyskane są w oparciu o źródła publicznie dostępne i weryfikowalne.

Raport uwzględnia 43 mikronacje, w tym 9, w których nie odnotowano dającej się potwierdzić aktywności w badanym okresie. Wspomniana dziewątka była jednak aktywna w bieżącym roku i formalnie nie zakończyła działalności. Biorąc pod uwagę aktywność w okresie ostatniego miesiąca, suma mieszkańców polskich mikronacji wynosi 322. Po odliczeniu znanych kosmopolitów, można stwierdzić, że polski mikroświat zamieszkuje nie więcej niż 284 osoby.

Raport potwierdza to, co od jakiegoś odczuwało wielu mikronautów. Polskie państwa internetowe przeżywają wyraźne spowolnienie aktywności. Według poprzedniego raportu Kuriera, z jesieni 2014 roku, populacja mikroświata wynosiła 330 osób. Odnotowujemy więc spadek o 14%. Od kilku tygodni obserwujemy migrację na masową skalę. Rotria, Niderlandy i Hasseland to tylko niektóre z państw, które trafiły niedawno pod skrzydła większych mikronacji. Indywidualne osoby także zdają się stopniowo kongregować w największych państwach. Dwie największe mikronacje – Sarmacja i Al Rajn – stanowią dziś razem dom dla prawie połowy wszystkich mikronautów (135 osób, 48%). W listopadzie 2014 roku łączna populacja tych dwóch państw stanowiła 36% populacji mikroświata.

Nie ulega zmianie stopień bałkanizacji mikroświata. Poprzedni raport odnotował 40 mikronacji. Obecnie mamy ich 43. Zawdzięczamy to przede wszystkim mieszkańcom Nordaty, a precyzyjnie – grupie sześciu osób, które niestrudzenie zakładają nowe imperia i zamieszkują wszystkie jednocześnie. Batawia, Abachazja, Uhraina, Białogóra i Kucelgrad – te państwa uchwycił na fotografii publikowany dziś raport. Jednak topografia tego regionu jest niezwykle płynna i wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby raport pojawił się tydzień wcześniej lub później.

Spośród państw, które istniały w listopadzie 2014 roku, prawie wszystkie odnotowują poważny spadek aktywności. Najpoważniej zapaść dotknęła weteranów – Austro-Węgry, Dreamland, Wandystan – gdzie życie przypomina obecnie czyściec. Trudno takie spowolnienie wytłumaczyć tylko okresem wakacyjnym, choć kanikuła niewątpliwie amplifikuje efekt. Poza wspomnianymi wyżej Nordatianami, mikronauci zdają się znajdować coraz mniej przyjemności w działalności w małych państwach i albo przenoszą się do dużych mikronacji, albo zapadają w stan letargu.

Istotne wyjątki od reguły stanowią, poza dwoma liderami tabeli, Republika Bialeńska – obecnie trzecia największa mikronacja i ważny ośrodek aktywności – oraz Osteria, która powraca pod postacią republiki „ludowo-demokratycznej”. Warto odnotować też, że sama populacja stanowi tylko część układanki. Tempo życia bywa diametralnie różne także w państwach o podobnej liczbie mieszkańców. Dobrym przykładem jest Trizondal, który w najnowszym zestawieniu uzyskał dziewiąte miejsce. Pod względem jednak liczby postów publikowanych na forum, to państwo jest dziś prawdopodobnie czwartą najaktywniejszą mikronacją. Jak zawsze, wiele zależy od nastawienia samych mikronautów.

Aktualizacja z dnia 20 lipca 2015 roku. Poprawione zostały dane dotyczące faktycznej liczby osób aktywnych w  Królestwie Francji i Nawarry. Dodano Państwo Kościelne Obediencji Awiniońskiej oraz Zjednoczoną Federację Mikrosławii.

Liczba mikronacji wynosi 45. Suma mieszkańców wszystkich mikronacji wynosi 330. Po odliczeniu osób aktywnych w więcej niż jednej mikronacji, liczba mieszkańców mikroświata wynosi 289 osób. W porównaniu do jesieni 2014, populacja mikroświata spada o 12%. Populacje Al Rajn i Sarmacji razem stanowią 47% ogólnej populacji.

Raport Demograficzny: Lato 2015  pdf

Wcześniejsze Raporty

5 komentarzy do " Mikroświat: raport demograficzny – lato 2015 "

 1. Pavel Svoboda pisze:

  Tradycyjnie już zachęcamy do zgłaszania błędów i braków poniżej lub mailem do autora lub redakcji.

 2. Yogg Sothoth pisze:

  Bardzo dobre, konkretne opracowanie. Gratulacje i podziękowania dla autora za ten przegląd.

 3. Gratuluję wytrwałości w cyklicznym publikowaniu raportów.

 4. Świetna robota! :)
  Niewątpliwie cieszy mnie dobry wynik Bialenii, która wreszcie oficjalnie weszła na podium. ;) Jest to zachęta do dalszej wytrwałej pracy i nagroda za dotychczasowe zaangażowanie. ;)

 5. Fiodor pisze:

  Batawia miała wcześniej 16 aktywnych mieszkańców.Copyright © 2012-2018 KURIER – Mikronacyjny Serwis Prasowy. All rights reserved.
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.